Ako ste kopirajter ili bloger, onda znate da je pisanje naslova prva stvar od koje ćete krenuti. Ako ste novinar štampanih medija, onda znate da ćete morati da glancate taj svoj naslov ako ne želite da ga urednik promeni kad odete kući.
Meni se sviđa da razmišljam o naslovima pesama. Iz njih se štošta može naučiti o pisanju naslova. Ovaj izbor ne znači nužno da cenim sve te autore, niti je ovo moja top lista od najboljeg ka manje najboljem. Ovo je, jednostavno, lični izbor dobrih primera iz kojih se nešto može naučiti, a ne priča o bilo čijem muzičkom ukusu.
1. Srbija, kuća na promaji (Marčelo)
Jedan od mojih najomiljenijih naslova zbog kojeg sam obratila pažnju na tog momka koji mi je kasnije postao i prijatelj i autor čije knjige objavljujem.
Po pravilima dobro skrojenog naslova, ovde imamo sve: relevantnu i skupu ključnu reč: Srbija. Odmah na početku.
Iza ove snažne i vredne ključne reči imamo izjavu.
- Stav.
- Opis.
- Političku ideju.
- Kritičku misao.
Da li je uopšte potrebno nešto više za dobar naslov?
2. Par godina za nas (EKV)
Primer naslova bez akcije. Pasivan. Fragment. Odmah se vidi da referiše na nešto, da je izvučen iz neke šire ideje i da postoji snažan kontekst u kome se naslov (s)nalazi. Ako ne znate sadržaj pesme (teško da ne znate, ali pokušajte da zamislite), šta vam naslov može reći?
- Da je reč o nostalgiji za nekim bivšim vremenom.
- Da je vapaj za nekim prostorom za nas.
- Da se nešto dogodilo u naše ime za kratko vreme.
- Da želimo da dođe naše vreme.
Da li nas se bilo koja od ovih asocijacija tiče lično?
Da.
Zato je ovaj naslov jako dobar.
3. Zamisli život u ritmu muzike za ples (Film)
Jedan od najboljih poziva za akciju rock’n’rolla! Molim lepo, imamo sve by-the-book i sve je sadržano u jednom jedinom naslovu:
- Akcija, poziv: – Zamisli!
- Šta? – Život!
- Kakav? – U ritmu muzike za ples!
Naslov koji je ovako krojen, osuđen je na uspeh čitanja onoga što sledi iz njega. Deluje kao da je u naslovu već sve rečeno, ali, daj da pročitamo tekst da vidimo da li nas utisak vara.
Školski primer kako treba.
4. Nemir i strast (Azra)
Dva osećanja, u koja smo svi upadali u nekom trentuku svog života. Snažna osećanja. Naslov iz kojeg znamo da nije izveštaj o nemirima na ulici, ili o zločinu iz strasti, već tačno znamo da se iza ovog naslova krije nešto što nas se tiče, jer smo iskusili ta dva stanja u svom životu.
Kratko i jasno. Snažno. Poziva da se otkrije o kakvom nemiru i kakvoj strasti je reč. Možda baš sada prolazim i ja kroz to?
5. Zašto su danas devojke ljute? (VIS Idoli)
Pitanje? Mmm, uvek dobrodošlo.
Pitanje je:
- nametljivo
- traži napinjanje vijuga
- krije mogućnost odgovora
- otkriva neki kuriozitet ili formulu
- zadovoljava znatiželju.
Uvek kada koristite znak pitanja u naslovu svog, pre svega blog-posta, povećaćete čitanost sadržaja bar za 50%. Istraživanja kažu.
Ljudi vole pitanja, zato što su radoznali. Koristite upitnike. Izbegavajte uskličnike, njih ostavite novinarima Skandala, Alo! i slično.
***
Proširite ovaj spisak svojim omiljenim naslovima. Padaju mi na pamet još “Danas sam bacio radio kroz prozor”, “Zašto su danas devojke ljute”, “Ona se budi”… sve iz mladosti ;-) ali, ne, stvarno – ovo nije o mom muzičkom ukusu.
Ovo je o tome da se o pisanju može mnogo naučiti od drugih. Obraćajte pažnju na tuđe naslove, posebno one koji su vam se urezali u pamćenje. Učite od drugih.
***
Slični tekstovi:
ps: kladim se da ćete neke od ovih pesama pevušiti danas ceo dan ;-)